italie-francie-radost__192x128_.jpgPředposledními čtvrtfinalisty mistrovství Evropy se stali fotbalisté Itálie. V repríze finálového souboje z posledního světového šampionátu porazili Francii 2:0, když využili brzkého oslabení soupeře. A jelikož v druhém souboji skupiny C prohráli Rumuni s vítězem skupiny Nizozemskem rovněž 0:2, mohou se mistři světa těšit na nedělní souboj se Španělskem.

Trenér Francie Domenech udělal změny v obraně, když na pravý kraj postavil Clerka a do středu původní profesí levého beka Abidala. A právě obránce Barcelony hrál ve vývoji zápasu hlavní roli. Již po pěti minutách neuhlídal Toniho, který ještě svou šanci nevyužil, ale po 24 minutách hry si Toni znovu naběhl za obranu, Abidal ho fauloval a viděl červenou kartu. Pirlo nařízenou penaltu s přehledem proměnil.

To již Francie hrála bez Ribéryho, který se již po osmi minutách zranil a podle první diagnózy si nejspíš zlomil nohu. Na jeho místo přišel Nasri, ale po Abidalově vyloučení hřiště znovu opustil, aby do hry pustil Boumsonga.

Ani při vedení se Italové nezatáhli do obrany a protrhnout střeleckou smůlu se pokoušel především kanonýr Toni. Po půlhodině hry mířila jeho patička o centimetry vedle, vzápětí sám před Coupetem střílel opět mimo tři tyče. Neuspěl ani na druhé straně Henry.

Blízko zvýšení náskoku byl minutu před koncem poločasu Grosso, jehož trestný kop z dvaceti metrů vytlačil konečky prstů Coupet na tyč. Vzápětí viděl žlutou kartu Pirlo a získal jistotu, že pokud se na konci utkání jeho tým bude radovat z postupu, on si čtvrtfinále kvůli druhému napomenutí nezahraje. A to samé potkalo po přestávce Gattusa.

Francouzi i přes oslabení nemohli myslet na defenzivu a krátce po přestávce nebezpečně vypálil z voleje nejaktivnější hráč jejich sestavy Benzema, ale branku minul. Další porce smůly potkala vicemistry světa krátce po uplynutí hodiny hry, když Henry tečoval střelu De Rossiho z trestného kopu a míč skončil v síti bezmocného Coupeta.

Teď už Francie musela vstřelit k postupu tři branky a na to neměla ani sílu, ani dost času. Navíc ani drobné zdramatizování zápasu nepřipustil brankář Buffon, když čtvrt hodiny před koncem vyrazil ránu Benzemy.

Italové si výhru pohlídali a mohli slavit postup. Radost jim kazí jen fakt, že kvůli žlutým kartám nebudou moci proti Španělsku využít záložníky Pirla a Gattusa.