fotbal-ME-nemecko-tureckoMělo to být jasné, ale nebylo. Kdo by tušil zalezlého Turka, očekávajícího nájezdy silnějších Germánů, ten by se šeredně pletl. Půlměsiční hoši od začátku pomocí aktivní hry varovali Němce. Jakoby činorodou ofenzivou říkali: nebudeme čekat na svojí šťastnou chvilku a v dlouhých intermezzech zakopávat míče, tak jak jsme to tady na Euru v začátcích zápasů dělávali.

Byli to Turci, kteří zatlačili soupeře. Byli to Turci, jež hned v úvodu trefili břevno. A byli to Turci, kteří jako první dali branku. Boral Ugur využil několikanásobného zaváhání německé obrany a poslal totálního, zraněními a tresty zdecimovaného, outsidera do vedení.

Přišla euforie. Taková ta typicky „turecká“. Nahrávky, rychlé kombinace, kličky, narážečky, sebevědomý tlak. Kouč Fatih Terim skákal u lajny jako blázen, mohutnými gesty hnal své svěřence do útoku. Ještě jeden! Pak ztichl. Lukas Podolski v nestřežené chvíli, kdy se Němci raritně usadili na turecké polovině, zatáhl míč a předložil jej Bastianovi Schweinstegerovi –zářivě blonďatý hrdina čtvrtfinálového zápasu proti Portugalsku vyrovnal na 1:1.

Turci se nesložili, ba naopak. Sabri Sabrioglu pěkně vystřelil těsně nad bránu, Hamit Altintop měl jen kousíček k míči, který si vyměnil se Semihem Sentürkem, ale nakonec jej nezpracoval. První poločas překvapení, turecká aktivita, německé chyby. Remíza.

V druhé půli se tempo mírně zklidnilo, zápas se změnil v opatrné taktické manévry. A když už někdo vážněji zatlačil, byli to Turci. Německý tým vypadal divně, jako by se jeho hra rozpadla pod tíhou vědomí faktu, že hraje o finále. Záloha nefungovala, Michael Ballack byl mrtvolně neviditelný. Terimovi bojovníci lépe běhali, pohybovali se.

Posledních deset minut přineslo okamžiky, kvůli kterým je fotbal tak krásný. Nejprve se po hrubce „z nebes“, kterou vyrobil brankář Rüstu Recber, snadno trefil německý střelec Miroslav Klose. Němci vedli, sice nezaslouženě, ale vedli. A Turci před sebou měli úkol, který splnili na mistrovství již třikrát. Vyrovnat to, obrátit to.

Gólem na 2:2 dokázal vrátit svůj tým zpět Sentürk. Další exhibice boží síly se ale nekonala. Tentokrát na Turcích přistála smůla. V 90. minutě si Phillip Lahm krásně narazil a zakončil svoji rychlou akci gólem. Byl to vzácný útok. Ale Němci vyhráli 3:2 a jsou ve finále. Turecký zázrak skončil.

Semifinále

Německo - Turecko 3:2 (1:1)

Branky: 26. Schweinsteiger, 79. Klose, 90. Lahm - 22. Ugur Boral, 86. Semih. Rozhodčí: Busacca - Arnet, Cuhat (všichni Švýc.). ŽK: Semih. Diváci: 39 374.

Německo: Lehmann - Friedrich, Mertesacker, Metzelder, Lahm - Schweinsteiger, Rolfes (46. Frings), Ballack, Hitzlsperger, Podolski - Klose.

Turecko: Rüstü - Sabri, Gökhan Zan, Mehmet Topal, Hakan - Kazim, Altintop, Aurelio, Ayhan (81. Mevlüt), Ugur Boral (84. Gökdeniz) - Semih.