/Od našeho zvláštního zpravodaje/

houllier__192x128_.jpg

Trenér, jenž dovedl ke dvěma francouzským titulům Olympique Lyon, k jednomu Paris St. Germain a s FC Liverpool získal čtyři anglické a dvě evropské trofeje, je členem technického týmu Evropské fotbalové unie. Ocenil zejména nástup nové generace hráčů zhruba do čtyřiadvaceti let.

Týmy, které na rakouských a švýcarských hřištích v základních skupinách dominovaly, měly ve svém středu vynikající individuality této věkové kategorie. Už to nejsou "shooting stars", mají renomé z klubů a mezinárodních zápasů. Přitom stojí na začátku kariéry. Na Euru 2004 v Portugalsku byl v této kategorii Petr Čech, tehdy po půlročním angažmá v Chelsea.

Mladí rutinéři

Jednatřicetiletý německý záložník Michael Ballack, jenž svým přímým kopem do rakouské sítě zajistil jednomu z favoritů postup do čtvrtfinále, vyzdvihl úroveň svých spoluhráčů, mladších takřka o celé desetiletí. Do týmu je zapracoval Jürgen Klinsmann už pro světový šampionát před dvěma lety.

Ballack kritizoval tehdy jednadvacetiletého Lukase Podolského za nízkou schopnost koncentrace. Dnes už má jiný názor. "Zápas měl pro něj zvláštní příchuť. Bylo vidět, jak touží vyhrát," pochválil mladého spoluhráče za dva góly do sítě Polska, Podolského původní vlasti.

Čtěte také:

Mnozí mladí hráči se naučili dobře zvládat stres a nedělá jim problém brát na sebe zodpovědnost. Ve španělském týmu gólově zazářil šestadvacetiletý David Villa, ale skvělým sekundantem mu je o tři roky mladší Fernando Torres. "Já jsem skóroval jednou ve dvou zápasech," řekl liverpoolský střelec ještě před včerejším večerním duelem proti Řecku.

"A nikdo nemůže chtít víc, když fungujeme a dáváme góly jako tým." V tréninkovém kempu v Neustiftu se Torres chová jako rutinér. V reprezentačním dresu debutoval jako devatenáctiletý a počet jeho mezistátních startů už překročil padesátku.

Hvězdy vs. hráčský odpad

Boom mladých hráčů předpověděl anglický odborník na juniorské kategorie Peter Taylor už na začátku tisíciletí. Do produktivního věku dorostli děti a teenageři, schopní absorbovat informace prostřednictvím nových médií a počítačových technologií. Ve spolupráci se štábem specialistů na nové obory dokážou mladé hvězdy urychlit svůj výkonnostní rozvoj.

Z výchovy fotbalových talentů v hotové hráče v co nejkratší době se stal průmysl. Není v něm mnoho místa na lidskost. Z velké skupiny potenciálních hvězd vyjde jedna nebo několik málo skutečně zářivých, zbytku z nich se dnes běžně říká "hráčský odpad".

Na tento problém upozornil krátce před začátkem šampionátu bývalý trenér anglické reprezentace Glenn Hoddle. "V osmnácti letech jsou někteří nadějní hráči odepsaní, protože neměli štěstí nebo se nevešli do nějaké početní kvóty. Nikdo s nimi dál nepracuje. Proto chci dávat těmto fotbalistům druhou šanci," zdůvodnil Hoddle vznik akademie, kam se mohou hlásit právě takto odepsaní dvacetiletí fotbalisté.

Recept pro Čechy

Všichni mladíci, aby mohli zářit, potřebují podporu v přípravě i na hřišti. Čeští fotbalisté to okusili hned dvakrát. Na jejich porážce s Portugalskem je vryp spolupráce třiadvacetiletého Cristiana Ronalda s třicetiletým Dekem. Pro osmadvacetiletého Turka Nihata Kahveciho, jenž rozvrátil českou obranu, připravili pole Turan Arda (21) prvním gólem a Kazim Kazim (brzy 22) pak nekompromisně vtrhnul na hřiště z lavičky náhradníků.

Když měl Houllier vystihnout, co charakterizuje vítězící týmy, odpověděl: "Kombinace zkušenosti a mladické nesmírné touhy vítězit." Třeba dal recept novému trenérovi české reprezentace.