hiddink_rusko_nizozemsko_euro2008__192x128_.jpgPřed utkáním bylo jasným favoritem Nizozemsko - útočná mašina ovládla skupinu C, před turnajem označovanou za skupinu smrti. Zato Rusové si zajistili postup ze skupiny až v posledním utkání proti Švédsku, které přehráli 2:0.

Nizozemci nastoupili v sestavě, v níž začínali při výhrách nad Itálií a Francií. Robben byl sice na lavičce, ale kvůli problémům s třísly nemohl nastoupit ani jako náhradník. Na trávníku nechyběl obránce Boulahrouz, jehož v týdnu bolestivě zasáhla smrt předčasně narozené dcery. Proto Nizozemci hráli s černými páskami na rukách. V ruské sestavě nastala ve srovnání s výhrou nad Švédy jediná změna, v záloze nahradil Biljaletdinova Sajenko.

Rusové od začátku utkání ukazovali, že spojením výborné fyzické kondice, řádným dodržováním Hiddinkových taktických pokynů a ucházející technikou mohou slavit úspěch i nad Nizozemskem. Rusové si taky vytvořili první šanci utkání - Žirkov nebezpečně střílel z přímého kopu a hned nato hlavičkoval Pavljučenko v dobré pozici nad břevno.

EURO 2008:

První nizozemskou šanci měl až po půlhodině hry Van Nistelrooij, jemuž po Van der Vaartově přímém kopu od postranní čáry chyběl jen krůček, aby trefil míč před prázdnou brankou.

Rusové názorně ukazovali, že je Hiddink naučil rychlé brejky stejně dobře jako Nizozemce, které v roce 1998 dovedl do semifinále mistrovství světa. Na konci jednoho z nich byl dravý Aršavin a Van de Sar, který šestnáctým zápasem na mistrovství Evropy vyrovnal rekord Francouze Thurama, jen s námahou vytlačil míč na roh. Vzápětí po prověřil bombou z 35 metrů obránce Kolodin.

Nizozemci nedokázali zopakovat smršť, jakou smetli Francouze a Italy, a když se Van Nistelrooij a Van der Vaart v závěru prvního poločasu přece jen dostali ke střele, brankář Akinfejev si snadno poradil. I proto Van Basten do druhého poločasu vytáhl svého oblíbeného žolíka Van Persieho.

Naději udržel Van Nistelrooij

Ale první čtvrthodina po přestávce patřila Rusům. Aršavin poslal svou další vizitku z přímého kopu a v 56. minutě byl u zrodu ruského gólu. Založil akci, po níž zleva přilétl před branku prudký Semakův centr a Pavljučenko vstřelil už svůj třetí gól na turnaji.

rusko_nizozemsko_euro2008__192x128_.jpgVan Basten ve snaze zvrátit nepříznivý vývoj vyčerpal všechny možnosti střídání už půlhodiny před koncem a jeho svěřenci si přece jen vytvořili větší tlak. Zároveň však chybami v rozehrávce otvírali prostor pro ruské brejky a Van de Sar měl co dělat, aby je udržel ve hře.

Střídající Torbinskij měl na kopačce druhý gól, ale pojistku na postup nedal. Asi ho to hodně mrzelo, když čtyři minuty před koncem normální hrací doby Van Nistelrooij vyskočil na Sneijderův přímý kop a přesnou hlavičkou oddálil vyřazení.

V nastaveném čase normální hrací doby byl středem pozornosti slovenský rozhodčí Micheĺ. Už to vypadalo, že Rusové budou dohrávat v deseti, ale Micheĺ vzal po konzultaci s asistentem druhou žlutou pro Kolodina zpátky.

Rozhodla kondice Rusů

Ruští fotbalisté byli i v prodloužení lepším mužstvem. Aršavin, který první dva zápasy vynechal kvůli trestu, jako by měl stále sil na rozdávání. Pavljučenko v 97. minutě otřásl břevnem.

Do druhé poloviny prodloužení vstoupili Rusové ještě s větším nasazením, než se kterým dosud hráli. Prvních pět minut Nizozemce téměř nepustili k míči a zatlačili je hluboko na vlastní polovinu. A to Mizozemcům se stejně jako Čechům s Turky vymstilo. Tlak totiž vyústil ve víteznou branku - centr Aršavina doběhl Dmitrij Torbinskij a lehce poslal míč do sítě. Čtyři minuty před koncem zápasu Aršavin definitivně pečetil osud Nizozemců, kdy i za pomoci obránce prostřelil nohy Van der Sara.

Rusové jsou v semifinále poprvé po dvaceti letech. V roce 1988 postoupili ještě pod vlajkou Sovětského svazu až do finále, v němž je nevídaným gólem pokořil současný nizozemský trenér Marco van Basten. V sobotu mu to s odstupem času vrátili a ukončili tak jeho působení na lavičce tulipánů. Sami se chystají na vítěze nedělního zápasu Itálie - Španělsko.