Hned první zápasy ve skupinách nabídly několik hvězdných výkonů. Německý útočník, popřípadě levé křídlo Lukáš Podolski rozhodl dvěma góly o vítězství nad Polskem, kde se sám narodil.

V dalším zápase se zase předvedl nizozemský záložník Wesley Sneijder, který v utkání proti Itálii na první gól nahrál a druhý vstřelil sám, a rozhodl tak velkou měrou o vítězství 3:0. Vidět byl i Ruud van Nistelrooy, který rovněž jeden gól dal a další připravil.

Villův čistý hattrick

Hned další den však oba zmíněné hráče předčil španělský útočník David Villa, který v zápase proti Rusku vstřelil čistý hattrick, čímž svému týmu dopomohl k výhře 4:1.

Druhé zápasy ve skupinách ukázaly další hrdiny. Portugalské duo Deco - Christiano Ronaldo umě rozebíralo českou defenzivu, navíc oba vstřelili po jednom gólu, který Portugalsku pomohl k výhře 3:1.

Ještě ten den se zrodila turecká hvězda, o které před tím věděli jen opravdoví odborníci. Levý záložník Arda Turam se v zápase se Švýcarskem velkou měrou zasloužil o vyrovnání na 1:1 a ve druhé minutě sám střelou zpoza vápna rozhodl o obratu ve skóre.

O den později v zápase proti Německu excelovalo chorvatské duo Luka Modrič - Ivica Olič. Ten první vstřelil rozhodující penaltu už v úvodním zápase s Rakouskem, v zápase s Německem zase nebojácným průnikem předložil míč Oličovi, který se postaral o rozhodující druhý gól. Kromě toho několikrát zle zatápěl německé obraně.

Buffonovy penalty

Další den zazářila stálice jménem Gianluigi Buffon. V zápase proti Rumunsku vytáhl italský brankář klíčový zákrok deset minut před koncem, kdy zneškodnil střelu ze značky pokutového kopu, a udržel tak svůj ve hře o postup do čtvrtfinále.

Následujícího dne se vrátili Rusové do hry o postup, a přestože útočník Roman Pavljučenko gólem k vyřazení obhájců titulu z Řecka z turnaje nepřispěl, vypracoval si řadu dalších šancí, které však gólově nezužitkoval.

Rozhodující zápasy ve skupinách objevili svého hrdinu v tureckém útočníkovi Nihatu Kahvecim, který dvěma góly v závěru utkání s Českou republikou dokonal obrat ve skóre, který Turkům přinesl postup do čtvrtfinále.

Ballackův přehled

Duel skupiny B o postup do vyřazovacích bojů mezi Německem a Rakouskem rozhodla bomba německého kapitána Michaela Ballacka, který byl jasně nejlepším mužem zápasu.

Němci měli svého hrdinu i ve čtvrtfinálovém zápasu proti Portugalsku. Bastian Schweinsteiger se totiž výrazně podepsal na německé výhře 3:2. První gól vstřelil sám a na další dva přihrál milimetrovými centry.

Aršavin, nečekaně rychlý Rus

Stejnou vizitku měl ve čtvrtfinálovém zápase proti Nizozemsku i ruský útočník Andrej Aršavin. Na výhře 3:1 v prodloužení se podílel dvěma skvělými gólovými přihrávkami a výsledek sám v závěru zpečetil.

Hvězdou duelu mezi Španělskem a Itálií byl španělský brankář Iker Casillas. V nepohledném zápase zlikvidoval velkou šanci Camoranesiho a v penaltovém rozstřelu kryl dvě střely italských hráčů.

Semifinálový zápas Německa s Tureckem byl zase ve znamení německého obránce Philippa Lahma. Čtyři minuty před koncem padl po jeho chybě vyrovnávající gól, Lahma to ale nesrazilo a o čtyři minuty později rozhodl o postupu Němců do finále. Sebral tak všechnu slávu útočníkovi Miroslavovi Klosemu, který dal gól na 2:1 deset minut před koncem zápasu.

Poslední dvě hvězdy vyklíčily z duelu Španělsko - Rusko. Záložník Xavi Hernandéz dal důležitý první gól. Útočník Fernando Torres mu na něj nahrál a při absenci kolegy Villy byl hlavní ofenzivní silou Španělů.