nizozemsko-italie-euro__192x128_.jpgSkupina C měla v pondělí večer na programu souboj fotbalových zemí, které vyznávají opačné pojetí hry. Mistři světa z Itálie se vždy spoléhají na precizně propracovanou defenzívu, zatímco Nizozemci jsou proslulí svou útočnou hrou.

A ukázalo se, že i s útočným fotbalem se dá na evropském šampionátu nejen získat sympatie fanoušků, ale i uspět. "Oranjes" totiž nasázeli Itálii tři branky, zatímco neinkasovali žádnou. Nizozemci tak porazili Itálii po celých třiceti letech.

Utkání se již od začátku hrálo v rychlém tempu. A s ním přicházely i šance. Na začátku 18. minuty byli blízko úvodní branky Nizozemci, stačilo málo o možná mohli kopat penaltu. Van Nistelrooy však při lehkém kontaktu v pokutovém území s brankářem Buffonem neupadl a férově se snažil šanci dohrát. Jeho zpětná přihrávka ale spoluhráče nenašla.

EURO 2008:

Nizozemci otevřeli skóre v 27. minutě. Přímý kop Buffon pouze vyrazil, navíc se při tom srazil se svým spoluhráčem, který skončil za brankovou čárou. Proto nebyl van Nistelrooy v ofsajdové pozici a jeho gólovou teč rozhodčí správně posoudili jako regulérní.

O chvíli později vstřelili "Oranjes" nejhezčí gól dosavadního průběhu Eura. Na začátku akce byl Giovanni van Bronckhorst, který vykopával míč z brankové čáry. Poté nastal rychlý přesun do protiútoku, van Bronckhorst dostal vynikající míč do běhu, odcentroval, Kuyt našel hlavičkou Sneijdera a ten přesně zamířil za Buffonova záda.

Po chvíli mohl snížit Di Natale. Ten však z voleje pálil do míst, kde stál van der Sar. Nizozemci mohli do poločasové přestávky zvýšit na 3:0, van Nistelrooy v nájezdu na Buffona neuspěl.

Druhá půle - šance střídala šanci

Do druhé půle nastoupili aktivněji Italové. Z tlaku se jim však dlouho nedařilo vytěžit pořádnou šanci. Až po hodině hry ohrozil bránu van der Sara Alessandro Del Piero. Střelu hrající legendy Juventusu ovšem opět zneškodnil nizozemský dlouhán. Del Piero se objevil v šanci o pět minut později, pálil ale nad břevno.

Patnáct minut před koncem přišly tři minuty italských šancí. Nejprve měl blízko snížení kanonýr Luca Toni. Nejlepší střelec německé bundesligy si sám před van der Sarem špatně zpracoval míč a z halfvoleje pálil nad. Italové po necelé minutě zahodili další nadějnou šanci - Fabio Grosso si velmi dobře naběhl za obranu, mířil však jen do van der Sara. Třetí šancí byl přímý kop Pirla, který brankář Manchesteru United vyrazil a tím založil proti útok Nizozemců.

Rychlý protiútok zakončoval Kuyt, Buffon vyrazil, útočník Liverpoolu však doběhl míč, odcentroval a van Bronkhorst vstřelil branku.

Snad každá akce ve druhém poločase skončila nebezpečným pokusem o vstřelení branky. Důkazem toho může být i další šance Nizozemců po třetí brance, kdy si střídající Afellay udělal prostor kolem Grossa, jeho střela z úhlu se otřela o břevno. Těsně vedle střílel i pět minut před koncem utkání útočník Arsenalu Robin van Persie.

Závěr utkání se dohrával ve vysokém tempu, výsledek se však již nezměnil. Nizozemci tak mají ve "skupině smrti" nejvýhodnější pozici k postupu do čtvrtfinále.