nizozemsko-rumunsko-euro__192x128_.jpgNizozemský kouč dal po dvou hladkých výhrách svým hvězdám volno. Ve srovnání s posledním zápasem s Francií udělal hned devět změn, v základní sestavě zůstali jen Boulahrouz a Engelaar. Poprvé na turnaji se do branky místo Van der Sara postavil Stekelenburg, ale moc práce neměl.

Rumunský kouč Victor Piturca musel oželet distancovaného obránce Goiana i zraněného záložníka Radoie, který má zlomený nos i lícní kost a šampionát pro něj skončil dřív než pro jeho spoluhráče. Chybějící hráče nahradili Ghionea a Cocis, navíc místo Petreho nastoupil v záloze Nicolita a vpředu dostal přednost Marius Niculae před svým jmenovcem Danielem.

Rumuni začali jako obvykle hodně opatrně s hlavním cílem nedostat gól. Měli dobře spočítané, že i remíza by jim mohla stačit. Navíc soupeř, který ve dvou předchozích zápasech nastřílel sedm branek, budil respekt, i když nastoupil jen s náhradníky. Van Persie a Robben se však proti zhuštěné obraně prosazovali jen těžko, zápas moc fotbalové krásy nepobral.

Hlediště od začátku ovládla oranžová záplava a menšina rumunských fanoušků ještě víc vyklidila pozice, když se dozvěděla, že Italové dali v Curychu gól. Za tohoto stavu by už Rumunům třetí remíza nestačila. Diváky z Balkánu poprvé zvedl ze sedadel Mutu po půlhodině hry, ale jeho střela z dálky minula branku. Poslední čtvrthodina prvního poločasu patřila Nizozemcům. Huntelaar však po zpětné přihrávce v dobré pozici přestřelil a Robben sám před Lobontem zamířil vedle.

Ani po změně stran se obraz hry příliš nezměnil. Nizozemci měli častěji míč na kopačkách a byli také nebezpečnější. Nejprve Van Persie ukázal, že není o nic horší než ti, kdo hrávají v základní sestavě. Zády k brance si zpracoval míč a z otočky vypálil, ale Lobont, který většinu dnešních protihráčů zná ze svého působení v Ajaxu, zázračně vyrazil na roh.

V 54. minutě však už rumunský gólman kapituloval. Afellayův centr Engelaar lehce patičkou vrátil Huntelaarovi a ten svému bývalému klubovému spoluhráči nedal šanci. Rumuni pak přece jen víc otevřeli hru a na chvíli se usadili před soupeřovou brankou. Ale nic z toho nevytěžili, naopak tři minuty před koncem je definitivně srazil druhý úder.

Van Persie znovu ukázal svou dravost, vnikl do šestnáctky, přešel přes Contru a přidal druhý gól. Rumuni sice Nizozemce porazili v kvalifikaci, ale v úterý měli k výhře nad nimi daleko.