V prvních zápasech základních skupin šlo s jednou výjimkou vše podle předpokladů. V úvodním zápase šampionátu vyhráli Češi nad pořádajícím Švýcarskem, přestože nebyli herně lepší. O vítězství Čechů rozhodl prvním gólem šampionátu Václav Svěrkoš.

Favorité poráželi outsidery, jen Francie ukázala, že na tom není herně zrovna nejlépe. A remíza s Rumunskem to potvrdila. Překvapením se mohla zdát i jasná výhra Nizozemců nad mistry světa z Itálie, ale jak se později ukázalo, náhoda to žádná nebyla, což ukázaly další zápasy svěřenců trenéra Marka van Bastena ve skupině.

V tomto zápase se taky objevila první kontroverze šampionátu. Švédská trojice vedená Peterem Fröjdfeldtem uznala první gól holandskému snajprovi Ruudu van Nistelrooyovi, který se sice na první pohled zdál zcela neregulérní. Kvůli pravidlu o zapojení bránícího hráče do hry, i když stojí mimo hřiště, byla branka i přes kritiku řady odborníků uznána správně.

První hvězdou šampionátu se stal španělský útočník David Villa. Utkání proti Rusku patřilo zcela jemu, čistým hattrickem se podílel na vítězství 4:1. Velkou kritiku sklidili úřadující mistři Evropy z Řecka, kteří v zápase se Švédskem ukázali tím, že si mezi sebou dlouhé minuty nahrávali jen obránci, jak se hraje totální destruktivní fotbal.

Druhé zápasy přinesly mnohem více vzruchu. Turci v zápase proti domácímu Švýcarsku poprvé ukázali, že se má hrát fotbal do poslední minuty. V zápase na zcela promočeném trávníku rozhodli brankou v poslední minutě o tom, že se Švýcaři jako první tým šampionátu neprobojují do další fáze. Portugalci si naopak ve sledovaném zápase s Českem postup do čtvrtfinále zajistili ještě před posledním zápasem.

Prvním opravdu velkým překvapením šampionátu bylo vítězství Chorvatů nad Němci, kteří byli před šampionátem pasováni do role největšího favorita na zisk titulu. Chorvati si tak zajistili postup z prvního místa. Ve druhém zápase se Rakušané udrželi ve hře o postup, když proti Polsku vyrovnali gólem z penalty v poslední minutě, kterou anglický sudí Webb nařídil po velmi diskutabilní faulu. Od trenéra Poláků Beenhakkera i od premiéra Tuska si musel vyslechnout několik velmi silných slov.

Jasná výhra Nizozemska nad Francií rozhodla o tom, že se se šampionátem rozloučí minimálně jeden ze dvou finalistů mistrovství světa. Nizozemci si totiž zajistili postup do čtvrtfinále a Rumuné měli po remíze s Italy před posledními zápasy jako jediní postup ve svých rukou.

V zápase skupiny D po výhře Ruska nad Řeckem 1:0 se z turnajem rozloučili hned ve skupině úřadující mistři Evropy. Naopak ruští svěřenci trenéra Hiddinka ukázali, že v nich ční velký potenciál.

V dalším dnu následoval nejdivočejší zápas šampionátu. Čeští fotbalisté po sedmdesát minut Turky zcela přehrávali, pak se ale nepochopitelně stáhli. Útočník Nihat i kvůli kardinální chybě brankáře Petra Čecha dvěma brankami během dvou minut v závěru utkání výsledek otočil. Místo Čechů tak na poslední chvíli postoupili do čtvrtfinále Turci.

Němci si v bratrovražedném zápase zajistili postup dál zřejmě nejlepším gólem šampionátu, který vstřelil německý kapitán Ballack. Kuriozitou bylo, že byli v prvním poločase vykázání z laviček zároveň oba trenéři, na což doplatil ve čtvrtfinále trenér Němců Löw tím, že musel sledovat zápas z hlediště.

Odveta za finále mistrovství světa se Francii nepovedla. Italové o svém postupu rozhodli už po necelé půlhodině, když Abidal fauloval Toniho, byl vyloučen a následný pokutový kop proměnil Pirlo. Italové si pak pohlídali postup do čtvrtfinále, protože Rumuni nezvládli zápas se záložním holandským týmem.

O posledním postupujícím se rozhodovalo v zápase mezi Ruskem a Švédskem. Rusové potvrdili svou stoupající formu a po jasném průběhu poslali Švédy domů. Trenér Hiddink tak dovedl po Nizozemcích, Korejcích a Australanech do vyřazovacích bojů i čtvrtý tým, který na velkých turnajích trénoval.

Hned první čtvrtfinálový duel mezi Německem a Portugalskem sliboval divákům vynikající fotbal a to se také potvrdilo. Němci po celý zápas nepustili nejtechničtější tým do hry a po zásluze postoupili do semifinále.

O jejich soupeři se rozhodlo v zápase mezi Chorvatskem a Tureckem. Po celý zápas měli Chorvaté jasně navrch, jenže gól se jim nepodařil vstřelit ani z těch nejvyloženějších šancí. A když se jim to v předposlední minutě prodloužení podařilo, Turci už ve třetím zápase v řadě dokázali v závěru výsledek otočit. V posledních sekundách vyrovnal Semih a konsternovaní Chorvati se dorazili v penaltách svými neúspěchy sami.

fotbal-ME-rusko-hiddink

Duel trenéra Hiddinka proti svým krajanům sliboval zápas Nizozemsko - Rusko. Nizozemci po svých výkonech ve skupině se stali novými favority na zisk titulu. Jenže Rusové jim jejich ofenzivní hru nepovolili, naopak svým fyzickým výkonem Nizozemce jasně přehráli, což potvrdili dvěma góly v prodloužení.

Poslední čtvrtfinále nabídlo snad nejhorší zápas šampionátu. Jen málokdo sice čekal útočný fotbal od Italů, ale protože se opatrnému stylu přizpůsobili i Španělé, po 120 minutách nudy následoval penaltový rozstřel. V něm se vytáhl gólman Iker Casillas, který rozhodl o tom, že Španélé po 88 letech Italy v soutěžním zápase porazili.

Semifinále mezi Němci a Turky nabídlo neočekávaný tlak borců ze země půlměsíce, kteří se sice dostali do vedení, ale Němci z první své útočné akce vyrovnali. Také v dalších minutách byli Turci lepší, po chybě gólmana Rüstüho však deset minut před koncem sami inkasovali.

Turci už tradičně dokázali v závěru vyrovnat, jenže místo jejich očekávaného obratu ve skóre udeřili v poslední minutě zásluhou Lahma Němci. Zážitek ze zápasu však zkalil téměř všem televizním divákům výpadek signálu, kvůli němuž neviděli převážnou část druhého poločasu.

Druhé semifinále mezi Španělskem a Ruskem nabídlo opakování zápasu ze skupiny. Španělský střelec hattricku ze zmíněného zápasu David Villa sice v prvním poločase kvůli zranění odešel ze hřiště, jeho spoluhráči však i bez něj nasázeli Rusům tři góly, a postoupili do finále.

Finálový zápas mezi Španělskem a Německem patřil jedinému muži. Fernando Torres rozhodl svým gólem o tom, že se Španělé po 44 letech stali mistry Evropy.