Osmadvacetiletý hráč Barcelony byl vybrán nejlepším mužem šampionátu na základě hlasování fanoušků na internetových stránkách turnaje a oficiálních statistik UEFy.

Xavi během pěti zápasů sice vstřelil jen jeden gól, ale byl jeden z rozhodujících, protože jím Španělé otevřeli skóre semifinálového utkání s Ruskem.

Hned devět jeho spoluhráčů bylo zvoleno do ideální třiadvacítky turnaje. Ta dále čítá čtyři Rusy, tři Němce, dva Portugalce a Nizozemce a jednoho Turka, Itala a Chorvata.

All-stars šampionátu:
Brankáři: Buffon (It.), Casillas (Šp.), Van der Sar (Niz.).
Obránci: Bosingwa, Pepe (oba Port.), Marchena, Puyol (oba Šp.), Lahm (Něm.), Žirkov (Rus.).
Záložníci: Senna, Xavi, Fábregas, Iniesta (všichni Šp.), Ballack (Něm.), Ham. Altintop (Tur.), Modrič (Chorv.), Zyrjanov (Rus.), Sneijder (Niz.).
Útočníci: Podolski (Něm.), Aršavin, Pavljučenko (oba Rus.), Torres, Villa (oba Šp.).

Čtěte také:

Španělé také ovládli oficiální statistiky šampionátu. Kromě toho, že vstřelili nejvíce gólů, také vyslali nejvíce střel. Během šesti zápasů vyslali 117 střel, tedy necelých dvacet na zápas. Soupeřovu bránu ohrozili jedenapadesátkrát a dvanáct pokusů skončilo v síti.

I statistiky ovládli Španělé 

fotbal-ME-spanelsko-xavi

Nejlepším střelcem šampionátu se stal španělský útočník David Villa, který ze dvanácti pokusů na branku čtyřikrát skóroval. Ve střeleckých statistikách mu pomáhali i jeho spoluhráči. Hned šestnáct španělských hráčů si připsalo minimálně jednu střelu.

Nejlepším jednotlivcem, co se týká střel, však byl Rus Roman Pavljučenko, který v pěti zápasech vyslal 28 střel. Paradoxně nejvíce střelám čelil ruský brankář Igor Akinfejev, který zlikvidoval 35 pokusů.

Co se týká statistik trestů, patřilo letošní Euro k vůbec nejslušnějším turnajům. Rozhodčí jen třikrát vytáhli červenou kartu. Nejvíce žlutých karet obdrželi Turci, kteří inkasovali šestnáct z celkového počtu 122 napomenutí.

Nejvíce faulovali i kvůli celkovému počtu zápasů Španělé, nejvíc faulů na jeden zápas si připsali Poláci, kteří se dopustili nedovoleného zákroku každou čtvrtou minutu.

Nejvíc naběhal a fauloval Ballack 

Mezi jednotlivci byl zlým mužem Michael Ballack, vykompenzoval si to však tím, že byl i nejčastěji faulován a že naběhal nejvíce kilometrů.

Nejrychlejším hráčem Eura byl Chorvat Ivica Olič, který vyvinul rychlost 31,78 km/h dokázal vyvinout Chorvat Olič. Jeho krajan Luka Modrič vstřelil nejrychlejší gól na šampionátu, když ve čtvrté minutě proti Rakousku proměnil pokutový kop.

Celkem padlo na Euru 77 branek, tedy přesně stejný počet jako před čtyřmi lety v Portugalsku.

Statistiky ME:
Nejvíc vstřelených gólů: Španělsko 12 - Villa (Šp.) 4 Nejvíc střel: Španělsko 117 - Pavljučenko (Rus.) 28 Nejvíc střel na branku: Španělsko 51 - Villa (Šp.) 12 Nejvíc přihrávek na gól: Altintop (Tur.) a Fábregas (Šp.) po 3 Nejrychlejší gól: Modrič (Chorv.) 3:35 min.

Nejvíc inkasovaných gólů: Turecko 9 - Akinfejev (Rus.) 8 Nejvíc zásahů brankáře: Akinfejev (Rus.) 35 Nejvíc ofsajdů: Portugalsko a Německo po 17 - Torres (Šp.) 8 Nejvíc faulů: Španělsko 114 - Ballack (Něm.) 22 Nejvíc žlutých karet: Turecko 16 Nejvíc červených karet: Německo, Francie a Turecko po 1 - Schweinsteiger (Něm.), Volkan (Tur.), Abidal (Fr.) Nejvíc faulovaných: Španělsko 116 - Ballack (Něm.) 16

Nejvíc rohových kopů: Rusko 41 - Zyrjanov (Rus.) 21 Největší držení míče: Portugalsko 55,5 procenta Nejmenší držení míče: Švédsko 42,67 procenta Nejméně střel: Švédsko a Rumunsko po 33 Nejméně střel na branku: Rumunsko 7 Nejméně faulů: Řecko 45 Nejvíce naběhaných kilometrů: Ballack 67,76 km Největší rychlost: Olič (Chorv.) 31,78 km/h