nizozemsko-francie-sneijder-radost__192x128_.jpgNizozemci si v pátek poradili i s dalším favoritem skupiny C - Francií. Po třech brankách nastřílených Itálii jich Francouzům dali čtyři a díky vítězství 4:1 si zajistili postup z prvního místa.

Zatímco nizozemský kouč Marco van Basten neměl důvod měnit sestavu, jeho protějšek Raymond Domenech udělal oproti bezbrankové remíze s Rumunskem tři změny. Jen na lavičce zůstala útočná dvojice Benzema - Anelka, kterou na hrotu nahradil uzdravený Henry. Na levý kraj obrany se postavil Evra. V základní jedenáctce stále chyběl kapitán Vieira.

Nizozemci začali aktivně a brzy se dočkali branky. K němu jim pomohl nedůraz záložníka Maloudy, který neuhlídal liverpoolského Kuyta a ten hlavou poslal Van der Vaartův rohový kop do sítě.

Nizozemci se první brankou uklidnili, ale příliš dopředu se pouštět nechtěli. Snad jen s výjimkou dvacáté minuty, kdy pálil nad Kuyt.

Ani soupeř svoje postavení neotvíral a diváci sledovali místo ofenzivní bitvy opatrnou partii. Francouzům však po chvíli převzali iniciativu. Chuť útočit měl především Govou. V 23. minutě přebral pas od Sagnola, přetlačil Mathijsena, ale Van der Sar byl na místě. Oba dva hráči se znovu utkali za jedenáct minut a po záložníkově střele opět zvítězil gólman Manchesteru United. A vzápětí se blýskl proti přesně mířenému pokusu Ribéryho.

Do druhého poločasu vstoupili lépe Francouzi, kteří pokračovali v tlaku z konce první půle. Po necelých pěti minutách se penalty dožadoval Henry, který nastřelil do ruky obránce Ooijera. Rozhodčí však pouze ukázal k rohovému praporku.

Pár minut po Robbenovi, který si poločasovým střídáním odbyl premiéru na letošním Euru, poslal Van Basten na trávník i druhou uzdravenou hvězdu Van Persieho a téměř vzápětí si mohl gratulovat, protože Nizozemci přidali další gól. Po šikovném přiťuknutí Van Nistelrooye běžela dvojice čerstvých hráčů na jediného francouzského obránce, Robben přesně našel Van Persieho a ten s pomocí Coupetovy ruky procpal míč do sítě.

Francouzi se však nemínili vzdát a v 71. minutě jim vykřesal naději svým 45. reprezentačním gólem Henry, když jemně k tyči tečoval Sagnolův střílený centr. Ofenzivní podívaná, která zvedala diváky ze sedadel, ale nekončila. Už za pár sekund se rozběhnutý Robben obtočil kolem Thurama a z úhlu vymetl horní růžek.

Poslední branka utkání byla i tou nejhezčí. Sneijder se chytře obtočil přibližně dvacet metů od branky kolem obránce a technickou střelou pod břevno nedal Coupetovi šanci.

Postoupit tak může i Rumunsko, pokud by zápas Itálie s Francií skončil remízou a Rumuni by neprohráli s Nizozemci o více než branky. Kuriozní je, že by jim k postupu stačily dva body.