Prvním semifinalistou letošního EURA se stali Němci, kteří porazili v pohledném utkání Portugalce 3:2. V boji o finále se střetnou s lepším ze souboje Chorvatsko - Turecko, hrajícího se v pátek.

Čekalo se, že vstup do utkání budou mít lepší Portugalci, kteří si postup do čtvrtfinále zajistili o pět dní dříve než Němci, ale opak byl pravdou. Po úvodních oťukávacích minutách přebírali iniciativu Němci a svou převahu korunovali dvěma góly v rozmezí pěti minut. V obou měl prsty Bastian Schweinsteiger, poprvé na turnaji hrající v základní sestavě.

Ve 22. minutě zakončil rychlou kombinaci střelou z malého vápna, o několik okamžiků později rozehrál přímý kop, který hlavou přesně zakončil trestuhodně nekrytý Klose. V tu chvíli byli Portugalci zralí na ručník a mohli inkasovat další branky. Naštěstí pro ně se tak nestalo a těsně před přestávkou udeřili oni - střelu Ronalda z levé strany ještě Lehmann vyrazil, na dorážku Gomese už byl krátký. Cristiano Ronaldo mohl stihnout i vyrovnání, jeho střela z úhlu však o centimetry minula levou tyč. portugalsko_nemecko_euro_fotbal350.jpg

Druhý poločas začal pochopitelně portugalským náporem, ten ale po hodině hry utla třetí německá branka - svěřenci Felipe Scolariho se očividně nepoučili z Kloseho gólu a z takřka totožné situace inkasovali znovu. Prosadil se Ballack, jenž těsně před hlavičkou lehce postrčil bránícího Paula Ferreiru.

Scolari okamžitě zareagoval, poslal na hřiště Naniho a Postigu, německá defenzíva však pracovala bezchybně. To vše sledoval německý kouč Joachim Löw jen z tribuny kvůli trestu, který dostal v utkání s Rakouskem. Celkově však Portugalci ničím nepřipomínali tým, který si ve skupině lehce poradil s Turky i Čechy, naopak Němci dali zapomenout na matné výkony proti Chorvatsku a Rakousku.

Ronaldovi a spol. trvalo dlouho, než se dostali k závěrečnému náporu, kontaktní branka přišla až v 87. minutě z hlavy Postigy. Posledních pět minut Portugalci sice obléhali Lehmannovu branku, ale bez úspěchu. Němci už si závěr pohlídali a slaví jistotu medailového úspěchu.

Výsledek:
Portugalsko - Německo 2:3 (1:2)
Branky: 40. Nuno Gomes, 87. Hélder Postiga - 22. Schweinsteiger, 26. Klose, 62. Ballack. Rozhodčí: Fröjdfeldt - Wittberg, Andrén (všichni Švéd.). ŽK: Petit, Pepe, Hélder Postiga - Friedrich, Lahm. Diváci: 40.000.

Portugalsko: Ricardo - Bosingwa, Pepe, Carvalho, Ferreira - Petit (73. Hélder Postiga), Moutinho (31. Meireles) - Simao, Deco, Cristiano Ronaldo - Nuno Gomes (67. Nani). Trenér: Scolari.
Německo: Lehmann - Friedrich, Mertesacker, Metzelder, Lahm - Rolfes, Hitzlsperger (73. Borowski) - Schweinsteiger (83. Fritz), Ballack, Podolski - Klose (89. Jansen). Trenér: Flick.