svedsko-recko-euro-radost__192x128_.jpgŘečtí fotbalisté zahájili obhajobu titulu na mistrovství Evropy porážkou 0:2 se Švédskem. Již dávno před utkáním bylo jasné, že se o ofenzivní festival jednat nebude. Očekávala se defenzivní taktická bitva, a to zejména ze strany Řecka. Švédové od začátku utkání přebrali otěže zápasu a snažili se dobýt řeckou obranu, která většinou čítala osm až devět hráčů.

Řekové hráli opatrně, obránci si zdlouhavě rozehrávali míč a snažili se soupeře vytáhnout z obraného postavení. Nic na tom nezměnil ani pískot hlediště, v němž byla většina švédských příznivců.

Tahouny švédských útoků byli zkušení hráči Henrik Larsson a Fredrik Ljungberg. Zejména pak Larsson, legenda skotského Celticu dohrávající svou kariéru v Helsingborgu, velmi dobře sklepával a narážel míče svým spoluhráčům.

EURO 2008:

V 33. minutě byl blízko úvodní branky Zlatan Ibrahimovič, který hlavou přizvedl centr Fredrika Ljungberga. Pokus útočníka milánského Interu však skončil těsně nad břevnem branky.

Před koncem prvního poločasu měli šanci i Řekové. Kapitán týmu Angelos Basinas napřáhl z dvaceti metrů a Isaksson musel vyrazit nepříjemnou střelu, která se těsně před ním odrazila od země.

Neúnavný veterán Larsson

Obraz hry se nezměnil ani po přestávce. Švédové našli recept na překonání řecké obrany až v 67. minutě. A opět ukázal veterán Larsson, jak je pro tým užitečný. Ibrahimovič si s ním po vhazování vyměnil míč a z přihrávky proti noze z první poslal vysoký útočník tvrdou střelou míč za Nikopolidisova záda. Ibrahimovič se střelecky prosadil v reprezentačním dresu poprvé od října 2005 a ukončil neprůstřelnost Nikopolidise na mistrovství Evropy, která trvalo 425 minut.

Za pět minut kapituloval řecký gólman podruhé. Ljungbergovu střelu sice stačil vyrazit, ale po obloučku Elmandera dotlačil míč do brány se štěstím obránce Hansson, jež se v reprezentačním dresu trefil teprve podruhé.

Řekové zabrali až v posledních patnácti minutách, ale nějaké vyložené šance si nevypracovali. Švédové se dočkali výhry nad Řeckem po dlouhých 88 letech, předtím zvítězili 9:0 na olympijských hrách v Antverpách.