villa__192x128_.jpgŠpanělsko si na evropském šampionátu zajistilo postup do čtvrtfinále už po dvou zápasech. Po nich mělo šest bodů a první pozici jim nikdo vzít nemohl. Svou nadvládu dokázalo i v posledním utkání, kdy porazilo s béčkovou sestavou Řecko.

A Itálie? Azzurri vstoupili do turnaje ostudnou prohrou 0-3 s Holandskem a mizérii ještě více podtrhli následující remízou 1-1 s Rumunskem. O postupu proto rozhodla až výhra v posledním utkání nad Francií. Azzurri byli s Polskem jediným týmem turnaje, jemuž se v žádném utkání netrefil do brány soupeře útočník.

Kostlivce ve skříni má i španělská reprezentace. Datum 22. června totiž národnímu týmu nosí smůlu. Španělsko bylo v tento den roku 1986 vyřazeno na penalty Belgií, o dvanáct let později se situace opakovala na domácí půdě a do třetice všeho zlého v roce 2002 vyřadila Španělsko z MS po penaltovém rozstřelu domácí Jižní Korea. "La roja", jak je národnímu týmu přezdíváno na Pyrenejském poloostrově, se naštěstí jako klíště může držet 22. června 1930, kdy tým svého soupeře porazil. A kdo stál na druhé straně hřiště? Právě Itálie.

EURO 2008:

Poslední informace z táborů
Španělsko
Do světa z jinak bezproblémové přípravy týmu vyplula překvapivá novinka. Vztah mezi Sergio Ramosem a trenérem Aragonesem je napnutý. "Sergio bude muset změnit své chování," nechal se slyšet reprezentační trenér. Co se stalo? Luisi Aragonesovi se nelíbil přístup Ramose k některým povinnostem. Hráč opakovaně přicházel pozdě na srazy a autobus na něj pravidelně před odjezdem čekal. Hlavní trenér by nerad zažil podobné problémy jaké měl národní tým s Raulem na MS, proto svého obránce v tisku zkritizoval a věří, že se hráč ponaučí. Podle všeho ale konflikt nijak výrazně přípravu týmu nenarušil a Sergio Ramos se bezprostředně poté svým spoluhráčům i trenérovi omluvil.

Itálie
Z italského tábora žádný skandál ani větší vzruch během přípravy na čtvrtfinále nedorazil. Hráči se pečlivě připravují na duel se Španělskem a mnozí si najdou čas i na provokaci soupeře. "Villa-Torres je superdvojice? O útoku Henry-Benzema to novináři také tvrdili a vidíte, jak dopadli," rýpnul si do soupeře římský obránce Panucci. "Já že nejsem hráč základní sestavy, proto nemusí Itálie litovat mé diskvalifikace?" čertil se naopak Gattuso. Právě on je spolu s Andreou Pirlem kvůli kartím pro utkání se Španělskem nepoužitelný a proto azzurri hledají narychlo zcela novou záložní řadu. Důvěru poprvé na turnaji dostane nadějný římský středopolař Aquilani a i v útoku dojde k menším přeskupením.


Vzájemné zápasy
Po Itálii 68, Německu 88, a Holandsku 2000 se Itálie pokusí počtvrté projít do semifinále evropského šampionátu. Předchozí utkání vyznívají zcela ve prospěch azzurri, kteří nepoznali v oficiálním utkání hořkost porážky z kopaček Španělska již 88 let. Poslední úspěch se datuje do roku 1994, kdy Itálie přehrála soupeře 2:1. Od čtvrtfinále v USA se oba týmy potkávali pouze v přátelských utkáních, kde naopak kralovalo Španělsko (dvě výhry, dvě remízy). Španělé chtějí zlomit tradici, která jejich tým odsuzuje k vypadnutí ze šampionátu pravidelně ve čtvrtfinále. "Musíme jednou provždy zlomit toto prokletí," vyzývá spoluhráče Iker Casillas.


Statistiky předchozích utkání
Španělsko a Itálie se v historii utkalo v oficiálních zápasech 27x, devětkrát si výhru odvážela Itálie, osmkrát Španělsko a desetkrát se týmy rozešly smírně. Gólově mají ovšem převahu azzurri, 36 branek, proti španělským 28 gólům.


Kvartet rozhodčích
Německý arbitr Herbert Fandel dostal tu čest řídit poslední ze čtyř čtvrtfinálových utkání. 44letému rozhodčímu budou na čarách pomáhat Carsten Kadach a Volker Wezel, čtvrtým rozhodčím pak bude Belgičan Frank De Bleeckere.


Předpokládané sestavy
Španělsko (4-4-2): Casillas - Ramos, Puyol, Marchena, Capdevila - Silva, Senna, Fabregas, Iniesta - Villa, Torres
Itálie (4-3-2-1): Buffon - Zambrotta, Panucci, Chiellini, Grosso - Ambrosini, De Rossi, Aquilani - Cassano, Camoranesi - Toni