spanelsko-italie-buffon__192x128_.jpgPoslední čtvrtfinálový duel a souboj dvou fotbalových mocností moc krásy nepřinesl. Na Italech bylo vidět, že jim chybí tvůrce hry Pirlo, který nemohl hrát kvůli karetnímu trestu. Španělé se zas nedokázali prosadit přes známou italskou defenzivu.

V prvním poločase si žádný z týmů nevypracoval vážnější gólovou šanci. A to i přesto, že na španělské straně statistického zápisu přibývaly střelecké pokusy mnohem častěji. Vesměs šlo ale o málo nebezpečné pokusy zpoza šestnáctky, s nimiž si pozorný gólman Buffon lehce poradil, nebo jen sledoval, jak míče míjejí jeho tyče.

Taktická bitva pokračovala i ve druhé půli. Zajímavěji se začal zápas vyvíjet až po hodině hry, kdy přišli na trávník v krátkém sledu tři čerství hráči. Italové na tom málem vydělali, protože v 61. minutě střídající Camoranesi pálil po zmatku ve španělské obraně ze sedmi metrů, jenže Casillas míč nohou vyrazil a svůj tým výrazně podržel.

EURO 2008:

Španělé střídáním chtěli oživit hru v ofenzivě, jenže o to více problémů měli najednou v zadních řadách a právě Camoranesi svou přímočarostí platil. Hra proto alespoň v závěru nabrala na dramatičnosti.

V 80. minutě se musel vyznamenat také Buffon, který jen s námahou vyrazil tvrdou ránu Senny z trestného kopu a vzápětí souboj stejných hráčů skončil obrovským štěstím italského gólmana: ten totiž střelu z dvaceti metrů jen ztlumil a míč putoval za jeho záda, kde se však odrazil od tyče zpět do Buffonovy náruče.

Oběma týmům v horkém večeru zjevně ubývaly fyzické síly, ale musely se připravit na prodloužení. To mohl sice těsně před koncem základní hrací doby oddálit Villa, jenže nedokázal rychle reagovat na ideální pas Fabregase a ke střele se nedostal.

Vše směřovalo k penaltám

Hned na začátku prodloužení zahrozil Silva, který odražený míč poslal z dvaceti metrů jen těsně vedle. Na druhé straně musel Casillas při hlavičce Di Nataleho ukázat pohotové reflexy. Následnou sérii tří rohových kopů však Italové v branku nepřetavili.

Na obou týmech bylo vidět, že nehodlají nějak riskovat a víceméně se smířili s tím, že o postupujícím rozhodnou penalty. Minutu před koncem prodloužení byli v šanci Španělé, Cazorla místo přihrávky Villovi volil střelu a mířil vedle a tak na řadu přišly pokutové kopy.

V druhé sérii neproměnil pokutový kop De Rossi, jehož vychytal Casillas. O chvíli později se však předvedl i Buffon, který chytl pokus Güizy. Svůj pokus však neproměnil i Di Natale a úspěšná penalta Fabregase poslala Španělsko do semifinále, ve kterém se mu postaví výběr Ruska.

Výsledek:
Španělsko - Itálie 0:0, na penalty 4:2
Penalty proměnili: Villa, Cazorla, Senna, Fabregas - Grosso, Camoranesi. Penalty neproměnili: Güiza - De Rossi, Di Natale
Rozhodčí: Fandel - Kadach, Wezel (všichni Něm.)
ŽK: Iniesta, Villa, Cazorla - Ambrosini
Diváci: 51.428

Sestavy:
Španělsko: Casillas - Ramos, Marchena, Puyol, Capdevila - Iniesta (59. Cazorla), Senna, Xavi (60. Fabregas), Silva - Villa, Torres (85. Güiza)
Itálie: Buffon - Zambrotta, Panucci, Chiellini, Grosso - Aquilani (108. Del Piero), De Rossi, Ambrosini - Perrotta (58. Camoranesi) - Toni, Cassano (75. Di Natale)