Posledními čtvrtfinalisty EURA se stali fotbalisté Ruska, kteří porazili Švédy 2:0 a v neděli vyzvou dosud suverénní Nizozemce. Zatímco seveřanům stačil k postupu nerozhodný výsledek, Rusové museli vyhrát a také tak od počátku vypadal průběh utkání.

Poprvé na turnaji nastoupil za Rusy petrohradský střelec Aršavin, který v prvních dvou zápasech skupiny pykal za vyloučení v posledním kvalifikačním duelu s Andorou. Nejen on, ale i ostatní spoluhráči se hned od úvodu tlačili před Issaksona a připravovali horké chvilky švédské obraně. Ta poprvé kapitulovala ve 24. minutě, kdy nádhernou akci zakončil střelou z první Pavljučenko. svedsko_rusko_euro_fotbal350.jpg

Ještě před poločasem se dvakrát otřáslo břevno, jednou na každé straně. Nejprve hlavičkoval nebezpečně Švéd Larsson, o několik okamžiků málem pojistil ruské vedení Pavljučenko.

Podobný obraz hry sledovali diváci na innsbruckém stadionu i po přestávce a hned v 50. minutě se dočkali další branky, po přihrávce Zyrjanova skóroval Aršavin a vnesl do ruských řad klid. Skandinávci se snažili na hrozit tentokrát neškodným Ibrahimovičem, ani Larsson neměl svůj den. Problémy měla naopak i nadále švédská obrana, Zyrjanov trefil tyč.

Závěr už si Rusové narozdíl od českého mužstva ukázkově pohlídali a po závěrečném hvizdu mohli oslavovat velký úspěch v podobě postupu do čtvrtfinále. Ten je pro ně největším úspěchem od roku 1988, kdy ještě pod vlajkou Sovětského svazu získali na mistrovství Evropy stříbrné medaile. Tehdy je ve finále porazili Nizozemci v čele s dnešním trenérem Markem van Bastenem. V sobotu jim to budou moci po dvaceti letech oplatit. A jejich kouč Guus Hiddink je povede proti svým krajanům.

Výsledek:
Rusko - Švédsko 2:0 (1:0)
Branky: 25. Pavljučenko, 50. Aršavin. Rozhodčí: De Bleeckere - Hermans, Verstraeten (všichni Belg.). ŽK: Semak, Aršavin, Kolodin - Isaksson, Elmander. Diváci: 30.772.

Rusko: Akinfejev - Aňukov, Ignaševič, Kolodin, Žirkov - Semak, Zyrjanov, Semšov, Biljaletdinov (66. Sajenko) - Aršavin, Pavljučenko (90. Bystrov). Trenér: Hiddink.
Švédsko: Isaksson - Stoor, Mellberg, Hansson, Nilsson (79. Allbäck) - Elmander, Svensson, Andersson (56. Källström), Ljungberg - Ibrahimovic, H. Larsson. Trenér: Lagerbäck.