/Od našeho zvláštního zpravodaje/

fotbal-ME-rusko-pavjucenko

Role se obrátily. Za jiných okolností by měla ruská strana vymýšlet, jak ubránit nejlepšího střelce turnaje Davida Villu. Místo toho to vypadá, že španělský favorit chystá způsob, jak vyzrát na objev turnaje Andreje Aršavina. Úkol navíc má dvacetiletý brankář Igor Akinfejev. Musí zapomenout na čtyřbrankový příděl z prvního vzájemného utkání, na němž se Villa podílel třemi góly.

Jestliže v něčem panuje shoda, pak je to názor, že se nebude opakovat ani skóre 4:1, ani průběh utkání z 10. června v Innsbrucku. Šestnáct dní, které od té doby utekly, udělaly z ruského celku postrach favoritů, z nichž ale jediní, kdo z okruhu největších zatím na Euru obstál, jsou právě Španělé.

"Mají náš respekt," řekl nizozemský trenér Rusů Guus Hiddink, "ze skupiny postoupili nejpřímějším způsobem a v penaltách překonali velice pevný italský blok. Od zápasu týmů, které oba hrají technický fotbal a chtějí hrát dopředu, očekávám skvělou podívanou, kterou si lidé užijí. Jsem hrdý na to, jaký respekt si moji hráči získali zlepšením od prvního měření sil."

Historie neplatí

Hráči španělského týmu překonali své předchůdce vytouženým postupem do závěrečné fáze velkého turnaje. Aspoň na semifinále čekali fanoušci čtyřiadvacet let. V roce 1984 podlehl jejich tým v pařížském finále Francii. "Je to dávno a my se musíme dívat na současnost," uvedl trenér Luis Aragonés, jenž bez ohledu na výsledek po turnaji skončí a odejde trénovat Fenerbahce Istanbul.

Letošní ruský úspěch navazuje na podobně zaprášené datum ještě z éry sovětské. A bylo to rovněž utkání o evropský titul, v němž tehdejší sborná prohrála v roce 1988 v Mnichově s Nizozemskem. Hiddink ale obrátil pozornost na současnost.

Čtěte také:

"Ruský fotbal vstoupil do světa, když nedávno Zenit Petrohrad vyhrál Pohár UEFA a porazil v něm německé i španělské týmy a nakonec Glasgow Rangers. Teď je tu národní tým a já jsem rád, že vám s ním mohu představit ruský fotbal při příležitosti, jakou je nadcházející zápas," uvedl kouč.

Aršavin k němu vzhlíží s neskrývanou úctou: "Hiddink nám řekl, jaké jsme dělali chyby a jak se jich vyvarovat. Soupeř nemůže čekat, že mu dáme tolik prostoru jako před dvěma týdny."

Vyšší standard

spanelsko__192x128_.jpgŠpanělská útočná síla, to samozřejmě není jen Villa, na něhož se protivník pečlivě přichystá. Čeká se na gólový rozkvět Fernanda Torrese, jenž se zatím prezentoval jedním zásahem, ale i odpovědnou prací pro tým. Také Cesc Fabregás se zatím trefil jednou a nebude chtít zůstat zapsán v historii jen jako autor rozhodující čtvrtfinálové penalty. Jedním z nejčastěji střílejících hráčů na branku je David Silva, schopných kanonýrů je v týmu vůbec dost.

Což o sobě ale už mohou říci i Rusové. Nikdo nezapomene na dosavadní tři góly Romana Pavljučenka a na to, jakých debaklů by se bývali dočkali Řekové a Švédové, kdyby další hráči východního protivníka proměnili své šance. Přesto zůstane ve středu pozornosti Aršavin, jenž v prvním vzájemném zápase nehrál.

Zvláštní motivaci může proti němu mít trojice z Villarrealu. Ruský útočník letos pomohl Zenitu Petrohrad vyřadit španělský tým ve čtvrtfinále Poháru UEFA a Marcos Senna, Santi Cazorla i Joan Capdevila to zažili na vlastní kůži.

Španělé: Nesmíme hrát bláznivě

"Něco na ně vymyslíme," chlácholil své hráče Aragonés. Záložník Andrés Iniesta vystihl, v čem bude Rusko jiné. "Nebude hrát jinak, ale je to o úrovni. Oni během tří zápasů svou hru dostali na vyšší standard a zapojili jednoho nesmírně důležitého hráče navíc," uvedl.

Obránce Sergio Ramos ho doplnil: "Aršavin je velmi důležitý, oni ale mají i další dobré útočníky. Musíme vytvořit tlak na všechny a ne hrát nějak bláznivě."

Utkání mezi Ruskem a Španělskem začíná ve Vídni ve čtvrtek ve 20:45, hlavním rozhodčím je Belgičan Frank de Bleeckere.

Předpokládané sestavy:
Rusko: Akinfejev - Aňukov, Berezutskij, Ignaševič, Žirkov - Zyrjanov, Semak, Semšov, Biljadetinov - Aršavin, Pavljučenko.
Španělsko: Casillas - Sergio Ramos, Puyol, Marchena, Capdevilla - Senna - Iniesta, Xavi, David Silva - Villa, Torres.